🌟 Transform Your Health Journey with Every Scoop!
BulkSupplementscom Chicken Collagen Powder is a hydrolyzed collagen supplement designed to support skin, hair, nails, and joint health. Each serving contains 2500mg of gluten-free collagen peptides, ensuring a high-quality, unflavored product that easily integrates into your daily routine. Manufactured in a cGMP compliant facility and rigorously tested for quality, this collagen powder is your ultimate ally in achieving a healthier lifestyle.
J**R
I was really worried but...
This chicken collagen turned out to be fine, as far as I can tell. I had been worried because some of the one star reviews claimed that this product had a horrible taste or smell, or it did not dissolve easily. But so far, I have not experienced any significant problems. It dissolves fairly easily in warm or cold tap water, and it has no discernible taste or smell.It's a very fine powder like flour, so if you try to pour it out of the bag, you may get a clump falling out and a small cloud of particles wafting into the air. I think this could be improved by making it a coarser powder like the beef collagen I got from another company. I think that could actually make it dissolve more easily too. But it's not a significant problem.My reason for buying the chicken collagen when I already had the beef collagen is that after reading more about collagen, I found out that chicken collagen is mainly Type 2, which is the best kind for keeping joints and cartilage healthy. And the Type 1 and 3 collagen from cows is less beneficial for joint health, but good for bones, skin, and other things. I still don't know all the details, and should Google the subject.One very puzzling thing about collagen products in general is the price you pay for loose powder vs. the price you pay for collagen in capsules. Let's compare the price per ounce for this powder, vs. the price per ounce for some Type II collagen capsules. I paid $41.96 for 2.2 lbs or 35.2 ounces. So,$41.96/35.2 oz = $1.19 per ounce (approximately) for the Chicken collagen powder I bought.Now Amazon has many brands of Type II collagen powder, but if I search for "Type II Collagen Capsules", the first 4 products on the top line of search results are all "sponsored" (meaning advertisements). And then the 1st product on the 2nd line of results has an "Amazon's Choice" tag on it. So let's look at that one. It is "Jarrows Formula Type II Collagen Complex", and it is a bottle containing 60 capsules with 500 mg of collagen in each capsule.60 x 500mg = 30,000 mg = 30 grams of collagen in this bottle of capsulesNow Google tells me that 30 grams = 1.05822 ounces. And the bottle costs $13.59, so the price per ounce is$13.59/1.05822 oz = $12.84 per ounce (approximately)Comparing this price per ounce to the price per ounce for the loose powder I bought,$12.84/$1.19 = 10.79 (approximately)So the collagen in the capsules is almost 11 times the price of the loose powder I bought. Now it's possible that the collagen in the capsules is much higher quality than the loose powder. But is it really so good that a person should pay almost 11 times as much? Of course, I was buying 2.2 pounds in bulk, and the small bags of the same powder are far more expensive per ounce. But for me, buying the capsules would be a bad choice, because I don't like to throw away money.
G**Y
Clean, White, Odorless, Tasteless.
Been on a collagen kick lately. Started using this in my morning coffee a couple of weeks ago and it seems to be helping with joint pain. My right shoulder and right knee are out to lunch from carrying heavy loads on my right shoulder for years in construction. I also mix it with Bovine gelatin and make a flavored jello snack for the evening. I am also doing some other unmedicated things like grounding so I cant say for sure if this is the only thing working but I am pretty much out of pain and I think that Collagen will be on the shopping list from now on.
J**0
Perfect to add your every day diet
Got this for myself mom. She loves it. She loves it. Good addition to your daily diet.
M**E
Expensive
Bit expensive. No idea if it really helps with joint pain or not. But when you’re in pain, you’ll try anything.
H**R
As advertized and arrived early.
As advertized and arrived early..
C**H
Great as a Supplement for Busy People
My doctor said I wasn't eating regularly (crazy work schedule) and not getting enough protein. My bloodworm proved him right. THIS was perfect!
J**R
No Benefits Listed on Packaging; Only in Amazon Description
I have been adding this to my coffee, tea, soups, and Kefir.to get 2-3 servings a day. Much is said that the chicken collagen is best, but I did not find that this product benefited my soft weak nails or make my skin look more youthful . After 3 months I'm having to wear fake nails that don't damage the nail surface. My nails grew but eventually tear off or break, even though I tried to keep them filed and with hard as nails polish. I never had joint problems even at my age, so I can't say there was a change there either. The package itself does not list any benefits; only the description on Amazon. I did find it tasteless and mixed well. It took a really long time to receive my order; at least a month. Maybe I purchased this for the wrong reasons but expected it to live up to the skin, nails, and hair part. After 3 months of no noticeable changes I have purchased a bovine collagen with Types I and 3.
C**N
I think this stuff is working after 2.5 weeks
I take 2-4 tsp or 10-20 grams per day mixed in my food n I think my knees n shoulders feel better already from 46 yrs of weight training super heavy near max most of the time. Prior I was having to use prednisone to ward off my pains!
Trustpilot
3 days ago
1 day ago