title: "DCP Sine Wave Water Return Pump (DCP-10000)"
brand: "jebao"
price: "€ 255.00"
in_stock: true
reviews_count: 9
category: "Jebao"
url: https://www.desertcart.nl/products/38733599-dcp-sine-wave-water-return-pump-dcp-10000
store_origin: NL
region: Netherlands
---
# 80W energy-efficient motor 2640 GPH max flow rate Super quiet operation DCP Sine Wave Water Return Pump (DCP-10000)
**Brand:** jebao
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💧 Power your flow, save your energy, and silence the noise!
## Quick Answers
- **What is this?** DCP Sine Wave Water Return Pump (DCP-10000) by jebao
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- jebao enthusiasts
## Why This Product
- Trusted jebao brand quality
## Description
Review: Great affordable pump - First time water feature builder, and I saw good reports on this pump and it behaving as well as more expensive pumps with fewer features. It hooked up easily and pushed water through my 2" tubing quickly and silently. Honestly, I can't tell that it's running except for all the water it spits out. The controller is easy to operate, but it lacks an off switch. You can pause it for 10 min, but not shut it off completely without unplugging it. The only "issues" I found were connecting the tubing to the pump was a bit more difficult due to the small outlet size. I could have used 1.5" tubing, but would have seen flow reduced as a result. Also, you can only adjust flow down to 30% of max, but this can be worked around by controlling flow with a ball valve. I could have bought a smaller size for my 18" x 25' x 6" deep waterfall/stream. The lowest speed flows a great amount of water through the stream with a waterfall at the head and 3 more cascades before getting to the water reservoir. Lastly, my only other complaint is the length of the power cable between the controller and the pump. I was able to find extensions for it, but there weren't many choices. I'm not sorry I bought it and it has been running flawlessly for 2 weeks now.
## Features
- 2017 latest DCP return pump from Jebao, improved from the DCT model
- High performance motor with innovation electronics, and energy saving up to 50% than old model
- No Copper components , safety on your tank! Internal Use Only!
- Super Quiet Operation and Memory Function for Power Supply Off to recall memory
- Power: 80-watt 110-120V 60Hz, Max Flow: 2640gph, Max head: 19.6ft, Dimension: 7x4x5 inch
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01MTVJ0T6 |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #24,521 in Pet Supplies ( See Top 100 in Pet Supplies ) #45 in Aquarium Water Pumps |
| Color | Copper |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (1,280) |
| Date First Available | December 1, 2016 |
| Global Trade Identification Number | 00651046602071, 06972226204163 |
| Included Components | Water pump, controller, power adapter |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 3.2 ounces |
| Item model number | DCP |
| Manufacturer | Jebao |
| Material | Ceramic |
| Maximum Flow Rate | 44 Gallons Per Minute |
| Maximum Lifting Height | 19.6 Feet |
| Part Number | DCP-10000 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 7"L x 4"W x 5"H |
| Size | DCP-10000 |
| Style | DCP-10000 |
| UPC | 651046602071 |
| Voltage | 110 Volts (AC) |
| Wattage | 80 watts |
## Product Details
- **Color:** Copper
- **Item Weight:** 0.2 Pounds
- **Material:** Ceramic
- **Style:** DCP-10000
- **Voltage:** 110 Volts (AC)
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Truly amazing for the price
*by R***T on March 27, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great affordable pump
*by A***X on December 12, 2025*
First time water feature builder, and I saw good reports on this pump and it behaving as well as more expensive pumps with fewer features. It hooked up easily and pushed water through my 2" tubing quickly and silently. Honestly, I can't tell that it's running except for all the water it spits out. The controller is easy to operate, but it lacks an off switch. You can pause it for 10 min, but not shut it off completely without unplugging it. The only "issues" I found were connecting the tubing to the pump was a bit more difficult due to the small outlet size. I could have used 1.5" tubing, but would have seen flow reduced as a result. Also, you can only adjust flow down to 30% of max, but this can be worked around by controlling flow with a ball valve. I could have bought a smaller size for my 18" x 25' x 6" deep waterfall/stream. The lowest speed flows a great amount of water through the stream with a waterfall at the head and 3 more cascades before getting to the water reservoir. Lastly, my only other complaint is the length of the power cable between the controller and the pump. I was able to find extensions for it, but there weren't many choices. I'm not sorry I bought it and it has been running flawlessly for 2 weeks now.